Pablo Software Solutions
2000 lat temu, kiedy cesarstwo rzymskie rozszerzylo swe panowanie na wszystkie kraje basenu Morza Srodziemnego, Italia stanowila centrum swiata. Jezykiem tego swiata byla lacina i kazdy, kto chcial odgrywac w nim jakas role, musial sie jej nauczyc.
400 lat pozniej barbarzynskie plemiona Wizygotow, Hunow i Wandalow przekroczyly Alpy i parly do przodu, palac miasta, niszczac posiadlosci ziemskie i siejac spustoszenie w calej Italii. W 410 r. Rzym zdobyli i spladrowali Wizygoci.
W calej Europie Zachodniej nastapil okres nazywany przez historykow wczesnym sredniowieczem. Drogi, akwedukty i swiatynie zbudowane przez inzynierow rzymskiech przestaly byc  konserwowane i popadly w ruine. Dopiero po wielu latach przystapiono do odbudowy miast zniszczonych przez barbarzyncow. Proces ten byl zwiazany z szerzeniem sie chrzescijanstwa. Chrzescijanscy inzynierowie i artysci budowali koscioly, zdobione najpierw, jakto bylo w Rawennie, Wenecji i na Sycylii, mozaikami,a pozniej malowidlami na deskach lub na scianach. 







NIEZALEZNE MIASTA WLOSKIE W SREDNIOWIECZU
W sredniowieczu wiele miast wloskich tworzylo odrebne panstwa. Rzymem i przyleglymi terenami wladal papiez. Wenecja byla niezalezna republika, rzadzona przez doze i jego Rade. Statki handlowe kupcow weneckich zeglowaly po Morzu Srodziemnym, przynoszac ogromne zyski ich wlascicielom. Za pieniadze uzyskiwane z handlu budowano palace i koscioly oraz oplacano artystow. Pod koniec XV w. Wenecja byla poteznym panstwem, rzadzacym takimi wyspami jak Kreta i Cypr.
Obywatele Florencji, miasta polozonego w glebi ladu, bogacili sie w inny sposob. Rzemieslnicy wytwarzali piekne welniane tkaniny, a kupcy florenccy sprzedawali je, czerpiac z tego tak duze zyski, ze niektorzy z nich mogli pozyczac nadwyzki pieniedzy, dzieki czemu stali sie najwikszymi bankierami w Europie. To oni wymyslili weksel.
Zycie w sredniowiecznych Wloszech nie bylo spokojne. Miasta czesto ze soba walczyly, wybuchaly tez w nich konflikty wewnetrzne. 





Okolo XIV w. we Wloszech zapoczatkowano nowy okres w kulturze europejskiej, zwany renesansem. Charakteryzowal sie on wspanialym rozwojem nauki, sztuki, literatury i muzyki. Wlochy znow staly sie natchnieniem europejskich myslicieli, artystow i uczonych.

ZJEDNOCZENIE

Przez nastepne 300 lat Wlochy stanowily mozaike malych panstw. Po wojnach napoleonskich Wenecja i Mediolan znalazly sie pod wladza cesarzy austriackich, a Rzymem nadal rzadzil papiez. Aby stworzyc zjednoczone, niepodlegle panstwo, grupa Wlochow postanowila zawiazac spisek. Proby jednak sie nie powiodly.
Do wyzwolenia i zjednoczenia kraju zdolali doprowadzic dopiero w XIX w. Po wyzwoleniu Sycylii, opanowali Neapol. W tym czasie krol Premiontu i jego premier zwyciezyli Austriakow i zjednoczyli wieksza czesc polnocnych Wloch. Na mocy przeprowadzonego referendum krol Premiontu zostal wladca calych Wloch.
W 1866 r do Wloch przylaczono Wenecje wraz z przyleglymi ziemiami, a w 1870 r takze Rzym. Odtad Wlochy stanowily jedno panstwo.
W okresie I wojny swiatowej Wlochy opowiedzialy sie po stronie Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji, wypowiadajac wojne najpierw Austrii, a pozniej Niemcom. W 1922 r. wladze w tym kraju przejal faszystowski przywodca Benito Mussolini. W czasie II wojny swiatowej sprzymierzone z nazistowskimi Niemcami Wlochy poniosly kleske. Na mocy przeprowadzonego w 1946 r referendum staly sie one republika demokratyczna. W 1951 r stały sie jednym z zalozycieli Unii Europejskiej.
Obraz Canaletta, slynnego malarza XVII - wiecznej Wenecji przedstawia gondole i widok na owczesne jego miasto rodzinne.